Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

Nově doručujeme balíčky i do ZÁSILKOVNY

zasilkovna_map Eshop Putujme - Aktuality

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Aktuality

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Aktuality

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Aktuality

 

Aktuality

Pokud letos navštívíte hrad Lichnice, můžete se setkat s novým přepracovaným vydáním drobné publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách. Jsme rádi, že jsme mohli být nápomocni při jejím vzniku. Autorkou textů je kastelánka hradu, paní Ivana Matyková.

Miniaturní sběratelské modely hradů, zámků a památek v plastových krabičkách o vnějších rozměrech 42x32x28 mm dávají sběrateli možnost vytvořit si rozsáhlou sbírku modelů, neomezující se jen na pár nejznámějších památek.
Modely se vejdou třeba i do kapsy u oblečení, takže se jedná o ideální turistický suvenýr. Baleno v plastovém ZIP sáčku. Kolekce je číslovaná a stále se rozrůstá o další modely. Zespoda je na krabičce nalepen štítek se základními informacemi o objektu (GPS lokace, umístění na mapce republiky, webové stránky památky či obce).

Poslední srpnový den, 31.8.2020, byla v rodném domě Leoše Janáčka slavnostně otevřena dlouho očekávaná nová obecní expozice nazvaná ZEMĚ HRADŮ. Slavnostní pásku přestřihli starosta Hukvald Luděk Bujnošek společně s místostarostkou Ivanou Hrčkovou. Odpoledne nám zpříjemnila Dobová hudba Devětsil ze Štramberka. Svou účastí nás poctili i samotní autoři modelů, jejichž díla u nás můžete obdivovat – pan Karel Lhotský a Josef Koudelka dále pak externí spolupracovníci pan Jiří Tichánek, Ladislav Juroš a Rostislav Vojkovský, kteří také odvedli velký kus práce, a jejich tvorba přispěla k zvýšení celkové úrovně vzniklé expozice.

Ať je zima nebo mráz, rekonstrukční práce na hradě pokračují dál a před Vánocemi se archeologům povedl hodně zajímavý objev! Během průzkumu hlavního nádvoří našli v těsné blízkosti kaple základy původní obranné věže, tzv. bergfritu, která pochází určitě ze 13. století. Díky tomu dokážeme téměř stoprocentně říci, že hrad je o století starší, než se dosud uvádělo.

Jsme rádi, že Nakladatelství PUTUJME mohlo pomoci s vydáním, zpracováním a tiskem Archeologie Moravy a Slezska 2018 a tím podpořilo tuto jedinečnou řadu. Tato publikace mohla vzniknout díky záslužné práci, kterou odvedl Dalibor Kolbinger, Jiří Tichánek, Mgr. Milan Vokáč, PhD., Bořek Žižlavský, Ladislav Kandrál a celá řada autorů jednotlivých příspěvků.

Katalog všech známých lokalit a nálezů s důrazem na nové poznatky z povrchových výzkumů autora Dalibora Kolbingera. Druhou knihou v pořadí, mapující podrobně mé povrchové výzkumy, je zpracování katalogu lokalit a nálezů z východního Kroměřížska z mladší doby železné (laténské).

V roce 2015 se skupina kamarádů kolem Filipa Šrámka rozhodla točit videa o zajímavostech v okolí města Litvínova. Zpočátku prezentovali, jak vypadají v současnosti staré komunikace, úvozové cesty, gloriety a vyhlídky, stará důlní díla nebo třeba patníky či katastrální kameny. Brzy poté se ke skupině připojil archeolog Mgr. Milan Sýkora, který se specializuje na středověké hrady. Skupina tak začala točit filmy o archeologických průzkumech a hlavně o severočeských hradech, především seriály Hrady a zříceniny v Krušných horách a Hrady, zámky a tvrze na českém severozápadu. Milan Sýkora je odborným garantem a zároveň hlavním průvodcem projektu.

Firma Budget Direct vybrala 7 slavných hradů Evropy a ve spolupráci s grafiky a architekty se pokusila o jejich vizualizaci. Díky tomuto počinu se můžeme podívat na poměrně zdařilé rekonstrukce, jak by tyto hrady vypadaly dnes, kdyby jejich podoba byla zachována z dob jejich největší slávy. Vybrané hrady firmou Budget Direct jsou: Hrad Samobor (Chorvatsko), Hrad Gaillard (Francie), Hrad Dunnottar (Skotsko), Hrad Menlo (Irsko), Hrad Olštýn (Polsko), Spišský hrad (Slovensko) Hrad Poenari (Rumunsko).

O hradu Bouzov se písemné prameny poprvé zmiňují v roce 1317. Olomoučtí archeologové ale při záchranném výzkumu v jeho příkopu zjistili, že stál již ve 13. století.

V roce 2019 se na našem pozoruhodném hradě Starý Jičín uskutečnilo bezmála dvacet menších či větších dobrovolných brigád organizovaných spolkem Strážci-Guardians - Starojickou družinou pro záchranu hradu, pod záštitou místního obecního úřadu. Na to, zda vše probíhá tak, jak má být, dohlíželi pracovníci Památkového ústavu v Ostravě. Hlavním cílem brigád bylo 

Strana 1 z 5

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

Po 09.00 - 17.00 hod.
Út 09.00 - 17.00 hod.
St 09.00 - 17.00 hod.
Čt 09.00 - 17.00 hod.
09.00 - 17.00 hod.
So 09.00 - 17.00 hod.
Ne 09.00 - 17.00 hod.

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku

Hlavní menu