Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

Nově doručujeme balíčky i do ZÁSILKOVNY

zasilkovna_map Eshop Putujme - Nakladatelství PUTUJME, spolupracovalo na vydání publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách od Ivany Matykové, kastelánky na Lichnici.

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Nakladatelství PUTUJME, spolupracovalo na vydání publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách od Ivany Matykové, kastelánky na Lichnici.

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Nakladatelství PUTUJME, spolupracovalo na vydání publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách od Ivany Matykové, kastelánky na Lichnici.

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Nakladatelství PUTUJME, spolupracovalo na vydání publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách od Ivany Matykové, kastelánky na Lichnici.

 
čtvrtek, 15 duben 2021 07:56

Nakladatelství PUTUJME, spolupracovalo na vydání publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách od Ivany Matykové, kastelánky na Lichnici.

Pokud letos navštívíte hrad Lichnice, můžete se setkat s novým přepracovaným vydáním drobné publikace Historie hradu Lichnice v Železných horách. Jsme rádi, že jsme mohli být nápomocni při jejím vzniku. Autorkou textů je kastelánka hradu, paní Ivana Matyková.

Lichnice či Lichtenburk je zřícenina hradu v Železných horách, nacházející se na stejnojmenném skalnatém návrší v nadmořské výšce 480 m n. m. nad městem Třemošnice, vzdušnou čarou 15 km jihozápadně od města Chrudim. Lichnice leží při hranici národní přírodní památky Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory. Postaven byl rodem Ronovců, a to buď Jindřichem ze Žitavy, nebo jeho synem Smilem, který se zval právě podle hradu Lichtenburk.

Hrad Lichnice má tvar pravidelného trojúhelníku o rozměrech 120 x 110 x 80 metrů. 110 metrová východní část byla opatřena bránou s přístupovou cestou a byla chráněna mohutným příkopem s valem. Příkop se táhl i pod jihozápadní 120 metrovou stranou. Severní strana byla chráněna Lovětínskou roklí. V první (Lichtenburské) fázi výstavby měl hrad obvodovou hradbu se začleněnou okrouhlou plochostropou obytnou věží na severovýchodním nároží. Kastelologové předpokládají i druhou věž s břitem v jižním nádvoří. Hradby byly opatřeny parkánem, který byl přístupný z hlavní obdélníkové brány. O stavbách uvnitř hradu se toho moc neví, zjištěna byla studna a zbytky obdélníkové stavby v západním nároží (Tomáš Durdík zde předpokládá dokonce třetí věž, obdélníkový donjon). Hrad pak prošel pozdně gotickou přestavbou.

 

Historie hradu Lichnice v Železných horách

Ivana Matyková

 

2. vydání, 2021

ISBN: 978-80-87891-33-9

Počet stran: 54

 

Obsah
Zřícenina hradu Lichnice – v minulosti, dnes a zítra
Lichnice ve světle letopočtů
Žižkův dub
Archeologický výzkum
Podhradí obec či městečko Podhrad
Nový klenot Železných hor, spanilá Milada na Lichnci
Pověst o lichnické panně Miladě
Jak Lichnice ke svému názvu přišla
Zazděná paní
Tajemná chodba
Lichnické pohledy od roku 1900
Prameny a literatura
Poděkování

 

Dějiny jsou svědectvím času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti...

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Číst 120 krát Naposledy změněno čtvrtek, 15 duben 2021 08:38

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

Po 09.00 - 17.00 hod.
Út 09.00 - 17.00 hod.
St 09.00 - 17.00 hod.
Čt 09.00 - 17.00 hod.
09.00 - 17.00 hod.
So 09.00 - 17.00 hod.
Ne 09.00 - 17.00 hod.

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku

Hlavní menu