Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Putujme po hradech: HISTORIE V TERÉNU – LITVÍNOVSKO

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Putujme po hradech: HISTORIE V TERÉNU – LITVÍNOVSKO

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Putujme po hradech: HISTORIE V TERÉNU – LITVÍNOVSKO

 
čtvrtek, 25 červen 2020 21:57

Putujme po hradech: HISTORIE V TERÉNU – LITVÍNOVSKO

V roce 2015 se skupina kamarádů kolem Filipa Šrámka rozhodla točit videa o zajímavostech v okolí města Litvínova. Zpočátku prezentovali, jak vypadají v současnosti staré komunikace, úvozové cesty, gloriety a vyhlídky, stará důlní díla nebo třeba patníky či katastrální kameny. Brzy poté se ke skupině připojil archeolog Mgr. Milan Sýkora, který se specializuje na středověké hrady. Skupina tak začala točit filmy o archeologických průzkumech a hlavně o severočeských hradech, především seriály Hrady a zříceniny v Krušných horách a Hrady, zámky a tvrze na českém severozápadu. Milan Sýkora je odborným garantem a zároveň hlavním průvodcem projektu.

Skupina používá název „Historie v terénu – Litvínovsko“, zkráceně „Hister“. Svá videa zveřejňuje na youtube, kde má vlastní kanál, a prezentuje je i na svých webových stránkách a na facebooku.

Videa jsou určena nejširší veřejnosti. Zábavnou formou přibližují komplexní a odborný pohled na historii a stavební podobu jednotlivých hradů. Jejich ozdobou jsou často letecké záběry z dronu a hlavně 3D vizualizace středověké podoby hradů. Tyto modely vytvářejí odborníci - kastelologové Milan Sýkora a Ivan Lehký. Pro svou práci využívají poslední poznatky archeologických výzkumů, lidar, leteckou fotogrammetrii a nejnovější geodetická zaměření hradů. Modely samozřejmě zůstávají hypotetické, neboť mnoho částí hradů je nedochovaných a spolehlivě nedoložených a je nutno je vytvořit podle dobových analogií. Výsledné modely přesto zobrazují nejvyšší dosažitelnou věrnost rekonstrukcí podob jednotlivých objektů.

Z hlediska nakladatelství Putujme je zajímavé, že ve třech videích vystupuje i náš severočeský spolupracovník Marek Rubeš. Je amatérským historikem, kastelologem a heraldikem a také spoluautorem zatím čtyř našich publikací. Poprvé účinkoval v dílu o hradu Kamýk nedaleko Litoměřic, který ostatně zpracoval i do naší brožury z řady vlastivědných průvodců o minulosti a stavebním vývoji našich hradů, tvrzí a zámků.

 

 

Marek Rubeš se podílel i na dvou dílech o hradu Blansko nedaleko Ústí nad Labem. Tímto hradem se zabývá již dlouhou dobu a je členem Spolku pro záchranu hradu Blansko, který se o tuto zříceninu vzorně stará již mnoho let. Některé erby použité ve videu namaloval heraldik Vladislav Dědek jehož tvorba patří dle našeho názoru mezi heraldickou špičku. 

 

Všem zájemcům o hrady lze videa skupiny Hister vřele doporučit ke shlédnutí.

Číst 77 krát Naposledy změněno neděle, 28 červen 2020 21:28

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

Po 09.00 - 17.00 hod.
Út 09.00 - 17.00 hod.
St 09.00 - 17.00 hod.
Čt 09.00 - 17.00 hod.
09.00 - 17.00 hod.
So 09.00 - 17.00 hod.
Ne 09.00 - 17.00 hod.

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku