Odběr novinek
Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova
Vlastivědný průvodce č.107
a 27 stranách osudy hradu a jeho majitelů od počátku do dnešních dnů, 27 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.
Z moravských hradů musíme Templštejn vyzdvihnout pro zcela nezvyklé založení, promimořádnou oblibu veřejnosti poslední dobou a pro zdařilou privatizaci, jež je pro nějnezvratným přínosem. Před časem byl neprávem opomíjen a nebýt textových legendv mapách a turistických průvodců skoro by se o něm nevědělo. Více jej znali milovníci přírodya civilního létání, ale hradůmilovná obec byla odbyta tvrzením, že se o něm vlastně mnoho neví - alespoň ne nic zajímavého. Naše brožurka vyvrací tento mýtus - ať už je zapsán v listináchpadělaných či pravých či v jejich opisech Tempelstain, Templštajn, Tempilstayn, Templštein,Templsteyn, Templstain, Templštýn, Tempilsten, jde stále o jeden, byť je pravdou, že po opuštění pány se „propadl“ do zapomenutí a vzkřísil ho až romantismus a turismus, umanulá vlastivědná a vlastimilovná společnost, která ho „postavila na nohy“ a na roveň ne-li takovým skvostům jako blízká Náměšť nad Oslavou, či Jaroměřice nad Rokytnou, tedy jistě třeba vzdálenějšímu Cornštejnu.Templštejn nad řekou Jihlavou je jednou z mnoha zřícenin, které se vybízejí a doporučují k prohlídce i kvůli jedinečné přírodě. Nezůstaneme u toho. Je z následně vyjmenovaných zřícenin největší rozsahem i výškou zachovalého zdiva. Po jiných jsou sotva stopy v terénu. Docela viditelné zdivo má Holoubek a naproti přes řeku - dnes přehrady - nepřístupný Kozlov, pak Rabštejn, Tasov - Dub, Náměšť (byla též původně hradem, po němž je věž, příkop a kus opevnění),Lamberk, Levnov (známý též pod názvem Ketkovice či Ketkovický hrad), Kravíhora, zámky Dalešice, Hrubčice, Tavíkovice, Rosice, Ivančice, především ale Moravský Krumlov, kam se snad vrátí Muchova Slovanská epopej, a Kralice s jedinečným památníkem Bible kralickéa starou tiskárnou.
V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn (Helfštejn), Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, Štandl, Krasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek, Nový hrad, Hustopeče, Nové Hrady, Templštejn, Račice, Brněnský hrad a Špilberk a připravují se další ...