Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Rekonstrukce R.Vojkovského v rámci výstavy Hradní zříceniny jižních Čech, kterou pořádá NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Rekonstrukce R.Vojkovského v rámci výstavy Hradní zříceniny jižních Čech, kterou pořádá NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Rekonstrukce R.Vojkovského v rámci výstavy Hradní zříceniny jižních Čech, kterou pořádá NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích

 
pondělí, 20 únor 2017 19:23

Rekonstrukce R.Vojkovského v rámci výstavy Hradní zříceniny jižních Čech, kterou pořádá NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích

Výstava přibližuje na sedmnácti výstavních panelech 28 známých i méně známých hradních zřícenin jižních Čech. Výstava představuje jak známé hradní zříceniny, jako např. Dívčí kámen, Landštejn či Helfenburg, tak i některé méně známé či téměř zaniklé hrádky, které však od 2. pol. 13. století plnily významnou funkci.

při kolonizaci jižních Čech a ochraně obchodních stezek, například Sokolčí, Dobronice, Osule, Křikava a další. Prezentovány jsou pouze zříceniny hradů, ne tedy stavby, které byly později přestavěny do podoby nového rezidenčního typu architektury – zámku.

„Na každém panelu si návštěvníci prohlédnou fotografii současného stavu hradní zříceniny, dobové fotografie objektu, schématickou mapku s vyznačením objektu, půdorys stavby a kresebnou rekonstrukci, pokud existuje,“ přibližuje obsah výstavních panelů jeden z autorů výstavy Pavel Hájek.

„Na výstavě jsou rovněž poprvé prezentovány dosud nevystavené archeologické nálezy z některých hradních zřícenin, např. keramika, šperky či drobné nástroje každodenní potřeby,“ upřesňuje doprovodné exponáty archeolog Jiří Havlice.

Siluety středověkých hradů a jejich zřícenin jsou neodmyslitelnou součástí jihočeské krajiny.

Z hlediska typů zde nalezneme hrady s obvodovou zástavbou (Příběnice, Myšenec, Zvíkov), kastely (Písek, Kotnov, Orlík), bergfritové (Šelmberk) a donjonové dispozice (Kozí Hrádek, Choustník), ojediněle i hrady vycházející z tzv. bezvěžové dispozice (Pořešín) a ve své době velmi moderní dvoupalácové dispozice (Helfenburk, Dívčí Kámen).

Hrady stavěli nejen královští stavebníci, ale v jižních Čechách to byli zejména Vítkovci, kteří k ochraně a správě rozsáhlých panství, sahajících hluboko do rakouských zemí, vystavěli v průběhu staletí síť mohutných i drobnějších hradů.

Zvláštní skupinou jsou tzv. horské hrádky budované zejména na přelomu 13. a 14. století. Tyto nevelké objekty plnily funkci opěrných a strážných bodů na dálkových cestách nebo chránily nově zakládané osady v jejich okolí. Účelově budované hrádky s převažující vojenskou funkcí většinou postrádaly honosnější budovy určené pro trvalé obývání. V jižních Čechách do kategorie horských hrádků řadíme několik zaniklých objektů situovaných převážně na výrazných vrcholech v horském a podhorském pásmu Šumavy. Jedná se o hrádek neznámého jména na Stožecké skále (k. ú. České Žleby, okr. Prachatice), hrad Hausberk u Perneku (k. ú. Maňávka, okr. Český Krumlov) a Thurmberg u Malšína (k. ú. Ostrov na Šumavě, okr. Český Krumlov), dřevěný hrádek byl patrně také předchůdcem hradu Vítkův Kámen u Svatého Tomáše (k. ú. Pasečná, okr. Český Krumlov).

Hrady plnily několik funkcí. Vedle rezidenční i ekonomicko - správní a reprezentační. Jednou z nejdůležitějších funkcí pak byla funkce vojenská. Od počátku 16. století se vojenská funkce hradů uplatňovala stále méně a některé hrady po určitou dobu plnily funkci nouzově udržovaných správní objektů, ty šťastnější byly přestavěny do podoby nového rezidenčního typu architektury – zámku (Český Krumlov, Hluboká, Jindřichův Hradec, Stráž nad Nežárkou, Blatná, Vimperk, Rožmberk, Bechyně, Orlík a další).

Většina hradů však byla ponechána svému osudu a postupně se proměnily ve zříceniny. Často se staly levným zdrojem stavebního materiálu, byly postupně rozebírány a dodnes z nich zůstaly zachovány jen více či méně zřetelné terénní stopy.

Teprve období romantismu před polovinou 19. století vyvolalo novou vlnu zájmu o středověké hrady. Některé stavby, zámky i zříceniny, tehdy byly romanticky přestavovány (Hluboká) a upravovány (Rožmberk, Šelmberk), vznikala řada vyobrazení (vedut) a byla vydávána první vědecká díla s tematikou středových hradů. Prohlubování poznání o jednotlivých stavbách pokračuje dodnes. Přispívá tak k popularizaci středověké architektury, zejména je ale základem pro záchranu a údržbu desítek hradních zřícenin. Péče o ně leží nejen na státu a obcích, ale také na soukromých vlastnících, zájmových sdruženích a nadšených jednotlivcích, kterým patří zasloužený dík.

Text: Bc. Eva Neprašová

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-ceske-budejovice/vystavy/hradni-zriceniny-jiznich-cech

Číst 125 krát Naposledy změněno úterý, 10 září 2019 19:40

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

23.12.2019 až 03.01.2020 - zavřeno

Vánoční provozní doba:
Po ZAVŘENO
Út 10.00 - 15.00 hod.
St 10.00 - 15.00 hod.
Čt ZAVŘENO
ZAVŘENO
So 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)
Ne 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku