Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Putujme po hradech: Už ne rok 1317. Hrad Bouzov je starší, než se myslelo

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Putujme po hradech: Už ne rok 1317. Hrad Bouzov je starší, než se myslelo

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Putujme po hradech: Už ne rok 1317. Hrad Bouzov je starší, než se myslelo

 
neděle, 02 únor 2020 18:40

Putujme po hradech: Už ne rok 1317. Hrad Bouzov je starší, než se myslelo

Archeolog z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu Karel Faltýnek ukazuje fragment takzvané loštické keramiky, pro kterou je typický „puchýřovitý“ povrch způsobený výrobou z grafitové hlíny obsahující minerál pyrit. Úlomek nalezl při záchranném průzkumu v příkopu bouzovského hradu. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

O hradu Bouzov se písemné prameny poprvé zmiňují v roce 1317. Olomoučtí archeologové ale při záchranném výzkumu v jeho příkopu zjistili, že stál již ve 13. století.

Před dvanácti lety se do příkopu na hradě Bouzov nedaleko Mohelnice chystali zavést horkovodní topení. Pro Karla Faltýnka a další archeology z odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci to znamenalo jedinečnou možnost provést záchranný výzkum.

Pod bíle omítnutými budovami s hranolovou hodinovou věží vykopali do země několik sond. Totéž později udělali v místě zvaném malý dvorek o několik desítek metrů dále.

Nalézt se jim podařilo celou řadu předmětů, avšak jako nejdůležitější se ukázaly fragmenty keramiky z období kolem poloviny 13. století odkryté v druhotných polohách, tedy na místech, kde se původně nenacházely. Do dějin opevněného sídla přinesly přelomovou informaci. „Dokládají, že nějaká podoba hradní stavby musela existovat už před padesáti až sedmdesáti lety před první písemnou zmínkou v roce 1317,“ osvětlil Karel Faltýnek.

Velká přestavba archeologii nepřála.

02_bouzov-1-1024x683 Eshop Putujme - Putujme po hradech: Už ne rok 1317. Hrad Bouzov je starší, než se myslelo

Střep keramické nádoby pocházející z 13. století. Podobné objevili archeologové v příkopu hradu Bouzov. Potvrzují jeho vznik už v době vlády posledních Přemyslovců. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Vzhled nejstaršího hradu není možné určit. Na jeho základech stojí současné objekty. „Ty obrazně řečeno připomínají bohatě nazdobený korpus dortu s třešničkami v podobě věžiček,“ poznamenal archeolog.

Petr Komárek/Hanácké noviny

Číst 66 krát Naposledy změněno neděle, 02 únor 2020 21:16

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

23.12.2019 až 03.01.2020 - zavřeno

Vánoční provozní doba:
Po ZAVŘENO
Út 10.00 - 15.00 hod.
St 10.00 - 15.00 hod.
Čt ZAVŘENO
ZAVŘENO
So 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)
Ne 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku