Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Eshop Putujme - Koválov v podobě k r. 1265 - pokus o vizualizaci šlechtického sídla - motte

npu logo

banner_2 Eshop Putujme - Koválov v podobě k r. 1265 - pokus o vizualizaci šlechtického sídla - motte

banner 3

banner_4 Eshop Putujme - Koválov v podobě k r. 1265 - pokus o vizualizaci šlechtického sídla - motte

 
úterý, 14 listopad 2017 18:11

Koválov v podobě k r. 1265 - pokus o vizualizaci šlechtického sídla - motte

Dostala se k nám do redakce další ukázka modelu od pana Karla Lhotského. Provedení a atmosféra modelu je opět perfektní. Věříme, že Vám fotografie udělají radost a přenesou Vás do krás středověkého stavitelství.

 

Pan Karel Lhotský o modelu Koválova píše:

"Archeologický průzkum tady probíhal v sedmdesátých letech minulého století pod vedením prof. PhDr. Josefa Ungera, CSc. Model jsem tvořil na základě informací zveřejněných v r. 1994 Muzejní a vlastivědnou společností v Brně a také na základě připomínek a názorů prof. Ungera. Vznikly tři varianty podoby hlavního objektu: jedna dle představ prof. Ungera a dvě inspirované vizualizacemi obdobných objektů pana Rostislava Vojkovského.

Co se o Koválově ví: terénní dispozice tří stavebních fází a půdorysy jednotlivých objektů. Archeologické nálezy částečně dokládají konstrukční prvky a také společenskou úroveň majitele. Podle nálezů lze odvodit k čemu jednotlivé objekty sloužily i jak byly zařízeny.

Co se o Koválově neví: výška budov - odhaduje se jen podle mohutnosti základů. Nic nezůstalo z obvodové hradby a brány; jejich konstrukce se odhaduje podle ojedinělých nálezů v zahraničí.

V současné době shromažďuji podklady pro další model - Nový Hrádek u Lukova, jeho části tzv. Starého hradu. Je to dokonalá ukázka hradu s obalovou/plášťovou hradbou. Tentokrát již mám k dispozici kompletní materiál z NPÚ Brno.

Děkujeme panu Lhotskému za zaslání fotografií a ukázku jeho krásné modelářské práce. Těšíme se na další modely, další krásné rekonstrukce hradů a tvrzí a další „přenesení“ do dob středověku.

 

Koválov v podobě k roku 1265

Autor modelu: Karel Lhotský

Měřítko: 1:160

Časová náročnost: cca 270 hod.

 

Číst 110 krát Naposledy změněno úterý, 10 září 2019 18:57

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

23.12.2019 až 03.01.2020 - zavřeno

Vánoční provozní doba:
Po ZAVŘENO
Út 10.00 - 15.00 hod.
St 10.00 - 15.00 hod.
Čt ZAVŘENO
ZAVŘENO
So 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)
Ne 10.00 - 15.00 hod. (za příznivého počasí)

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku