Štandl - zbytky hrádku a tvrze západně od Frýdku-Místku

Vaše cena:

52 Kč

47,27 Kč bez DPH

Skladem

Obj. číslo:

BC098

Sběratelské č.

098

EAN kód

9788087891209

ISBN kód

978-80-87891-20-9

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

Vazba

Brožovaná bez přebalu matná

Kraj

ČR - Moravskoslezský

 

Štandl - zbytky hrádku a tvrze západně od Frýdku-Místku

Svazek č.98
Na 27 stranách procházka minulostí a po zbytcích hrádku a tvrze, 21 fotografií, 4 kresby s podobou v dávných dobách, příběhy, jež se k místu váží, půdorysy, situace a mapa s popisky.

Zpracoval: Ladislav Juroš
Rekonstrukcemi a kresbami doplnil a upravil: Rostislav Vojkovský
Fotografie: Ladislav Juroš a Miroslav Bitter
Půdorysy a situace zhotovil: Ladislav Juroš

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání červenec 2016)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.98

 

a 27 stranách procházka minulostí a po zbytcích hrádku a tvrze, 21 fotografií, 4 kresby s podobou v dávných dobách, příběhy, jež se k místu váží, půdorysy, situace a mapa s popisky.

 

Milovníci tajemných míst a zaniklých hradů, hrádků a tvrzí, jedoucí po čtyřproudové cestě z Ostravy do Beskyd, možná ani netuší, že před Frýdkem-Místkem, po pravé straně, se jedno z takovýchto míst nachází. Na nápadném zalesněném vrcholu Štandlu stával ve středověku nevelký strážní hrádek, o němž je zaznamenána pověst o ukrytém pokladu v bludišti podzemních chodeb hlídaným černou paní se psem. Na terase pod Štandlem, vyzdviženém nad břehy říčky Olešné, lze též spatřit reliéfní pozůstatky dalšího středověkého opevnění - tvrze, dnes pojmenované podle lesa Lipina, s k ní přiléhající opevněnou plochou. Když do těchto míst vstoupí nejeden rodák z města Místku, sotva si uvědomí, že právě tady může najít kořeny svého města, které stávalo poblíž, pod ochranou hrádku na Štandlu a tvrze Lipiny. Poutníkům, kteří budou chtít popisované místo osobně poznat, můžeme jeho návštěvu doporučit v jarních či pozdních podzimních dnech, kdy je na stromech co nejméně listí, poněvadž jen tehdy jsou skromné terénní zbytky opevnění dobře rozpoznatelné. Kopec Štandl sám má ovšem minulost nesmírně dlouhou, celá tisíciletí něco pro tuto část - dnes nazývanou „severovýchodní Morava“ - znamenal.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: