Oltářík - zřícenina hradu západně od Lovosic

Vaše cena:

45 Kč

Skladem

Obj. číslo:

BC093

Sběratelské č.

093

EAN kód

9788087891162

ISBN kód

978-80-87891-16-2

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

Vazba

Brožovaná bez přebalu matná

Kraj

ČR - Ústecký

 

Oltářík - zřícenina hradu západně od Lovosic

Svazek č.93
Na 19 stranách osudy hradu a jeho pánů, 23 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

Zpracoval a fotografiemi opatřil: Marek Rubeš
Rekonstrukcemi a kresbami doplnil a upravil: Rostislav Vojkovský
Půdorys a situaci hradu a okolí zhotovil: Ladislav Juroš

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání červen 2015)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.93

 

 a 19 stranách osudy hradu a jeho pánů, 23 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

 

Oltářík je milým zastavením při „hradové“ turistice po Českém středohoří. Neshlíží na nás odevšad jako sousední Košťálov, je ve všem skromnější, a o to možná sympatičtější. Ve výběru míst k navštívení doporučených se budeme ve chvalořeči ztotožňovat s nesrovnatelně lákavějším Házmburkem, ale budeme se divit - pokud Oltářík navštívíme - že bez něj by poznání kraje pod Milešovkou bylo neúplné, o něco ošizené. Nakonec - je to hrádek se vším všudy, věží i bydlením zároveň, branou (byť zbořenou), zbytkem hradeb, skaliskem a - nádherným výhledem do kraje… Přeje-li nám počasí, je milý a příjemný v každou roční dobu. K těm návštěvám v okolí (vzpomněli jsme již Košťálov a Házmburk) je nemožné si vůbec představit pominutí Skalky, hradu a zámečku, které jakoby protestantivně sešly do údolí a netyčí se na kopcích až v podnebí, ale sestoupaly skromně mezi lidi. - Na opačnou stranu nás bude lákat zřícenina Ostrého a jak budeme šlapat vzhůru k jeho zříceninám po severním svahu (jinudy to ani nejde), neodoláme masivu perly Českého středohoří, Milešovu. Zdejší zámek je původně hrad na první pohled a nejinak tomu bude i u Budyně nad Ohří na opačné straně. Na návštěvu všech hradních zřícenin (mimo jmenovaných Opárna, Kostomlat, na protějším břehu Labe pak Kamýku, Kalicha, Panny nebo ještě vzdálenějších Doubravské hory, Kyšperku, Oseku–Rýzmburku a hlavně známého Střekova v Ústí nad Labem) nám nepostačí ani týdenní dovolená. A to ještě leží na všechny strany skvostné zámky - v Libochovicích, Roudnici nad Labem, Ploskovicích, Bílině, Krásném Březně. Dvě pamětihodnosti - byť nejsou zámky ani zříceninami - nepomineme zaručeně: mimo památné a vedle Sněžky nejznámější české hory Řípu pevnost a bývalý koncentrační tábor Terezín a Stadice - bájné rodiště Přemysla Oráče.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: