Objevte šlechtická sídla na Frýdeckomístecku

Muzeum Beskyd připravilo pro veřejnost novou výstavu, která přibližuje historii šlechtických sídel na Frýdecko-místecku. Lidé se zde dozvědí zajímavé informace o dnes již zaniklých hradech, tvrzích, zámcích a mnoho dalšího.

 

Nová, netradiční výstava Muzea Beskyd s názvem Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku probíhá v těchto dnech ve výstavních prostorách frýdeckého zámku. Ujít by si ji neměli nechat hlavně milovníci historie, kteří na výstavě naleznou spoustu nových informací a zajímavostí. Mimo jiné také unikátní archeologické nálezy.

 

Jaromír Polášek, komisař výstavy: “Výstava Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku přibližuje zhruba dvě třetiny z dříve existujících objektů ve Frýdeckomísteckém okrese. Celkem máme prokázáno k dnešnímu datu 74 hradů, hrádků, zámků, zámečků, drobných středověkých opevnění a tvrzí. Samozřejmě málo co se dochovalo v takové té pro člověka zajímavé podobě.”

 

 

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout dobové i současné záběry šlechtických sídel a opevnění. Čekají na ně také úplně poprvé vystavované archeologické nálezy, které jsou republikového i evropského významu. Formou poutavého textu se dozví historii známých, ale i neznámých objektů, které v okrese stojí nebo v minulosti stály.

 

Jaromír Polášek, komisař výstavy: “Samozřejmě z těch velkých objektů je tady frýdecký zámek, největší hrad Hukvaldy, ale je tady i podrobně přiblížena historie biskupského zámku v obci Hukvaldy. Máme tady třeba biskupský lovecký zámeček Hartisov na Starých Hamrech. Máme tady i lovecký arcibiskupský zámeček na Bíle. Je tady přiblížena i současná historie paskovského zámku. Jsou tady i zmizelé zámky, které ustoupily výstavbě přehrady Žermanice, to jsou Horní a Dolní Soběšovice, Horní a Dolní Domaslavice apod. ” Šlechtická sídla na Frýdeckomístecku můžete objevovat až do 4. září.

 

Text: Marek Remeta, POLAR televize Ostrava, s.r.o.

 

Součástí výstavy, je i prezentace Nakladatelství PUTUJME s možností prolistování vybraných publikací. Publikace i pohlednice je možno zakoupit v pokladně muzea Beskyd. Děkujeme muzeu Beskyd za jejich podporu a vzornou spolupráci.

Zdroj: http://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000004919/objevte-slechticka-sidla-na-frydeckomistecku

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: