Nový hrad - zříceniny pálavského hradu zvaného též Neuhausel

Novinka

Vaše cena:

45 Kč

37,19 Kč bez DPH

Skladem

Obj. číslo:

BC104

Sběratelské č.

104

EAN kód

9788087891308

ISBN kód

978-80-87891-30-8

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

 

Nový hrad - zříceniny pálavského hradu zvaného též Neuhausel

Svazek č.104
Na 15 stranách osudy hradu od počátku do dnešních dnů, 2 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu a místu váží, půdorys s popisky, situace a zajímavosti v okolí.

Zpracoval, kresbami, situací a mapou doplnil a upravil: Rostislav Vojkovský
Foto: archiv autora a Ladislav Juroš,
Půdorys zhotovil: Ladislav Juroš.

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání květen 2019)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.104
Na 15 stranách osudy hradu od počátku do dnešních dnů, 2 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu a místu váží, půdorys s popisky, situace a zajímavosti v okolí.

 

Nový hrad v Pavlovských vrchách chápeme víceméně jako doplněk k ostatním „pálavským“ hradům — Mikulovu, Děvičkám, Sirotčímu hrádku. Z těch je údajně nejmladší, nejnezachovalejší, nejméně navštěvovaný, protože je nejnepřístupnější a nejnezajímavější. Přitom
po nějakou, ale zanedbatelnou dobu, byl hradem zeměpanským, markraběcím, tedy „státním“, kde se ve funkci správců střídali purkrabí, dohlížející nejen na obranu hranice, ale i na „lokty“ nenasytných a mocichtivých Lichtenštejnů. Nezodpovědností moravského markrabího Jošta a v důsledku zadlužené zemské pokladny se stal paradoxně majetkem těch, proti kterým byl stavěn.
Dávno už je vše zapomenuto, byť Nový hrad ještě ukazuje alespoň jednu líc své bývalé mnohačetné tváře, a žít zůstane, pokud bude o něj zájem. Když ne nás, „hradofilů“, pak třeba horolezců, kteří pod jeho zavátou velebností spekulují, jak se k němu dostat, a donekonečna se o to — tu méně, tu více úspěšněji — pokoušejí. Pozvánka k výletům do okolí bude navlas stejná, jako u Děviček. Budemeli-li důslední a spravedliví, patří k nim i předchůdce Vysoká zahrada a Strachotín. Připomeňme, že v blízkosti děvič ského podhradí, Pavlova, je více nale zišť z doby velko mo rav ské (Přít luky, Stra cho tín), nejzná mější Věsto nice, kde v roce 1925 byl učiněn nález vzác nosti největší — Věsto nic ké venuše, světového unikátu z pravěku. Židlo cho vice a Drnho lec jsou jistě zámky vhodné k návštěvě, ale v rakouském příhraničí nabíd neme spíše Lednicko–valtický areál — kdysi dávno honosné knížecí, nyní však veřej nosti přístupné zámky posta vené Lich tenš tejny, úžasné parky, malebné ,zámečky‘ i zříce ninu umělého (Janova) ,hradu‘. Kdo by měl raději zájem o něco ze star ších památek, tak tvrz–zámek v Čejko vi cích, a když bude vše vyčer páno, pak Znojmo či Brno.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: