Nakladatelství PUTUJME

Czech Czech

Nově doručujeme balíčky i do ZÁSILKOVNY

zasilkovna_map Novinky: Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova

ruka

Nakladatelství PUTUJME získalo zvláštní ocenění od Památkové komory ČR za dlouholetou ediční činnost v soutěži "Má Vlast v srdci Evropy - poznej ji a chraň"

putujme1 Novinky: Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova

npu logo

banner_2 Novinky: Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova

banner 3

banner_4 Novinky: Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova

 
PDFTisk

Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova

Novinka
BC107_Templstejn Novinky: Templštejn - zříceniny hradu severozápadně od Moravského Krumlova
Obj. číslo:
BC107
Sběratelské č.:
107
EAN:
9788087891292
ISBN:
978-80-87891-29-2
Druh zboží:
Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)
Vazba:
Brožovaná bez přebalu matná
Kraj:
ČR - Jihomoravský
Zpracoval:
Rostislav Vojkovský
Rekonstrukcemi doplnil a upravil:
Rostislav Vojkovský
Foto:
Miroslav Bitter, Ladislav Juroš, Rostislav Vojkovský
Půdorys zhotovil:
Ladislav Juroš
Situaci zhotovil:
Ladislav Juroš
Počet stran:
27
Vydalo:
Nakladatelství PUTUJME (První vydání říjen 2020) | Putujme po hradech a zámcích
bez DPH45,00 Kč
s DPH55,00 Kč
10,00 Kč
Popis

Vlastivědný průvoce č.107

pismo ornament web

a 27 stranách osudy hradu a jeho majitelů od počátku do dnešních dnů, 27 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

Z moravských hradů musíme Templštejn vyzdvihnout pro zcela nezvyklé založení, promimořádnou oblibu veřejnosti poslední dobou a pro zdařilou privatizaci, jež je pro nějnezvratným přínosem. Před časem byl neprávem opomíjen a nebýt textových legendv mapách a turistických průvodců skoro by se o něm nevědělo. Více jej znali milovníci přírodya civilního létání, ale hradůmilovná obec byla odbyta tvrzením, že se o něm vlastně mnoho neví - alespoň ne nic zajímavého. Naše brožurka vyvrací tento mýtus - ať už je zapsán v listináchpadělaných či pravých či v jejich opisech Tempelstain, Templštajn, Tempilstayn, Templštein,Templsteyn, Templstain, Templštýn, Tempilsten, jde stále o jeden, byť je pravdou, že po opuštění pány se „propadl“ do zapomenutí a vzkřísil ho až romantismus a turismus, umanulá vlastivědná a vlastimilovná společnost, která ho „postavila na nohy“ a na roveň ne-li takovým skvostům jako blízká Náměšť nad Oslavou, či Jaroměřice nad Rokytnou, tedy jistě třeba vzdálenějšímu Cornštejnu.Templštejn nad řekou Jihlavou je jednou z mnoha zřícenin, které se vybízejí a doporučují k prohlídce i kvůli jedinečné přírodě. Nezůstaneme u toho. Je z následně vyjmenovaných zřícenin největší rozsahem i výškou zachovalého zdiva. Po jiných jsou sotva stopy v terénu. Docela viditelné zdivo má Holoubek a naproti přes řeku - dnes přehrady - nepřístupný Kozlov, pak Rabštejn, Tasov - Dub, Náměšť (byla též původně hradem, po němž je věž, příkop a kus opevnění),Lamberk, Levnov (známý též pod názvem Ketkovice či Ketkovický hrad), Kravíhora, zámky Dalešice, Hrubčice, Tavíkovice, Rosice, Ivančice, především ale Moravský Krumlov, kam se snad vrátí Muchova Slovanská epopej, a Kralice s jedinečným památníkem Bible kralickéa starou tiskárnou.

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn (Helfštejn), Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek, Nový hrad, Hustopeče, Nové Hrady, Templštejn a připravují se další ...

Putujme po hradech a zámcích

j pismenosme pyšni na naše hrady a zámky, proto máme o ně zájem a máme je rádi, málokde v Evropě jich mají takové množství. Jsou jedinými staletými starožitnostmi, které si můžeme libovolně prohlížet, „sáhnout si“ na ně a spojovat je třeba s turistikou. Jsou staré, tajuplné, krásné i ve zříceninách. Vnímavý člověk - to je ten základní kámen našeho snažení, protože - jak prohlásil náš přední odborník na hrady a zámky Dobroslav Líbal - „Zaujetí památkami znamená především zaujetí lidmi“. Proto předkládáme veřejnosti naše produkty ve „stravitelnější“ podobě - drobné publikace psané formou blízkou kronikářským zápisům a pohlednice rekonstrukcí hradů i zámků, jak před staletími vypadaly (nebo mohly vypadat), v krajině. Putujme po hradech a zámcích je počin, který bychom mohli také nazvat "hrady a zámky trochu jinak". Nápad vznikl již někdy před 35 lety, ale musel čekat na svou příležitost, a také velmi dlouho uzrávat, než jsme ho mohli uvést v život.

Prodejna Nakladatelství PUTUJME

janacek RODNY DUM

Možnost osobního odběru zboží:
Informační centrum Hukvaldy čp. 40
Hukvaldy, 739 46

Po 09.00 - 17.00 hod.
Út 09.00 - 17.00 hod.
St 09.00 - 17.00 hod.
Čt 09.00 - 17.00 hod.
09.00 - 17.00 hod.
So 09.00 - 17.00 hod.
Ne 09.00 - 17.00 hod.

Kontakt

Nakladatelství PUTUJME
Horní Sklenov č.p. 81
739 46, Hukvaldy
Česká republika

IČ: 75259664
DIČ: CZ8203185199

Tel.: +420 604 666 580
Email: nakladatelstvi@putujme.cz

Přidejte se k nám na Facebooku

Hlavní menu