Nové pověsti zámku Račice

Do řady pověstí v projektu - Putujme za pověstmi jsou nově díky paní PhDr. Dagmaře Stryjové zařazeny pověsti zámku Račice.

Každičký kraj naší krásné a na historické památky tak bohaté vlasti má svoji charakteristickou dominantu, která pozorně po celá staletí sleduje lidské konání a hemžení dole pod sebou. Nejinak je tomu i v Račicích u Vyškova, kterým již po více než sedm století vévodí pyšný zámek, dříve nedobytný hrad, shlížející smírného návrší dolů do údolí, ve kterém je mezi posledními výběžky sem zasahující Drahanské vrchoviny doširoka rozložená osada Račice. V minulosti byla střediskem panství, jehož majitelé měli mnohokráte co mluvit nejen do české, ale i vysoké evropské politiky, jelikož zastávali řadu důležitých úřadů na dvoře českých králů a později i rakousko-uherských císařů. Tomu
odpovídalo i udělení prestižního titulu městys Račicím, jenž naznačoval, že osada je něčím víc než pouhopouhou vesnicí.

 

Obyvatelé Račic i okolních obcí vzhlíželi k zámku odedávna s obdivem, ale i s patřičným respektem, neboť v dobách, kdy byl našim předkům ještě zcela cizí svět dnešních televizorů, počítačů, mobilních telefonů či počítačových her, bylo pro ně jedinou zábavou pouze vyprávění pověstí a příběhů, které byly lidovými vypravěči přenášeny z generace na generaci, díky čemuž se dochovaly až do dnešních dnů. Jde o příběhy vážné i veselé, plné lidské moudrosti a pochopení pro krásu zdejší krajiny a byla by škoda, kdyby postupem času upadly v zapomenutí.

 

Proto ráda využívám nabídky nakladatelství Putujme k jejich vydání tiskem u příležitosti 790. výročí první písemné zmínky o Račicích. Věřím, že jimi budete stejně okouzleni, jako jimi byli kdysi za dlouhých zimních večerů při svitu loučí či neposedně blikajících světýlek petrolejových lamp okouzleni i naši předkové.

 

PhDr. Dagmar Stryjová

Autorka pověstí

www.mestys-racice.cz

 

Pověsti zámku Račice naleznete zde

V řadě pověstí v projektu - Putujme za pověstmi - již vyšlo . . .

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: