Krasíkov - zříceniny hradu u Konstantinových Lázní na Bezdružicku

Novinka

Vaše cena:

65 Kč

59,09 Kč bez DPH

Skladem

Obj. číslo:

BC099

Sběratelské č.

099

EAN kód

9788087891773

ISBN kód

978-80-87891-77-3

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

Vazba

Brožovaná bez přebalu matná

Kraj

ČR - Plzeňský

 

Krasíkov - zříceniny hradu u Konstantinových Lázní na Bezdružicku

Svazek č.99
Na 47 stranách osudy hradu a jeho pánů od počátku do dnešních dnů, 48 fotografií, 3 kresby a 3 fotorekonstrukce s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

Zpracoval, rekonstrukcemi, fotografiemi a kresbami doplnil a upravil: Rostislav Vojkovský
Situaci a půdorys zhotovil: Ladislav Juroš

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání leden 2017)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.97

 

a 47 stranách osudy hradu a jeho pánů od počátku do dnešních dnů, 48 fotografií, 3 kresby a 3 fotorekonstrukce s podobou v minulosti, příběhy, jež se k hradu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

 

Jsou místa, k nimž máme obzvlášť vřelý vztah. Takovým je pro mnohé Krasíkov-Švamberk v blízkosti Konstantinových Lázní. Snad je to zvláštním duchem místa samotného, snad zapomnění, v němž se donedávna nacházel, snad tajuplná minulost zříceniny a snad příroda a krajina, v níž se nachází, anebo příhoda, která je s tím spojena, že nás láká osobně ho navštívit a poznat blíže, zevrubněji, a to i poněkolikáté. Už z mapy tušíme neobvyklé místo se spoustou hradních zřícenin v okolí - každá docela jiná - a když přijedeme k hradu a vystoupáme nahoru do nevysokého kopce, zmocňuje se nás zvláštní pocit z krásna a tajuplna, jež nás obklopují. Krasíkov na Plzeňsku byl za husitských válek středem dění a vzhlíželi k němu s nadějemi i obavami nejen všichni v Čechách, ale i ze značné části Německa. Nesl jméno jednoho z nejskvělejších českých panských rodů. Pověsti a sotva pravděpodobné příběhy se vyprávěly o Švambercích a Krasíkově a přinášíme je nastíněné i my v úvodu a závěru publikace. I sebedůkladnější prohlídka Krasíkova nám nezabere více než hodinku, poněvadž - ačkoli je hradní zřícenina velmi rozlehlá - na předhradí i v samém hradě toho na první pohled k vidění příliš není. A přitom to býval hrad výstavný a krásný. Jak budeme číst, má minulost opravdu zajímavou a bylo uděláno mnoho, aby se ztratil z povrchu zemského. Naštěstí se tak nestalo, alespoň ne úplně, ale i tak bude vhodné spojit jeho návštěvu s některým z hradů okolních - Volfštejnem, Gutštejnem, Bubnem nebo Rabštejnem nad Střelou či vzdálenější Přimdou, u nichž jsou k vidění celé zdi paláců a věží, anebo s Vrtbou, Dolní Bělou, Falkenburkem, kde už toho také mnoho nezbylo. Přístupný je nově i zámek v Bezdružicích, kdysi dávno také hrad, s nímž měl Krasíkov dlouhou dobu stejné pány. Uvidíme v něm jedinečný, na světě jediný, z brazilského křišťálu zhotovený betlém, vážící přes tři a půl tuny.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: