Knižní trhy na hradě Helfštýně a Nakladatelství PUTUJME

Po loňském nultém ročníku Knižních trhů na Helfštýn znovu zamířila menší nakladatelství, která představila současnou autorskou i výtvarnou produkci. Nechyběl ani hradní antikvariát, lidé si opět mohli vyzkoušet knihařská řemesla. Knižní trhy byly v loňském programu novinkou, kvůli zájmu návštěvníků se správa hradu rozhodla v tradici pokračovat.

Nakladatelství PUTUJME se znovu zúčastnilo, této krásné akce na hradě Helfštýně.


"Loni jsme akci plánovali jako komorní, ale zájem o ni byl velký, dorazilo zhruba 1500 lidí, proto jsme se rozhodli v ní pokračovat. Navíc jde o akci, která je spojena s posláním muzea a tím je osvěta, snaha přibližovat lidem kulturu a tradiční řemeslo. Zájemci zde navíc najdou i věci, které nakladatelství běžně neprezentují," uvedl kastelán Jan Lauro, který spadá pod přerovské Muzeum Komenského.


Knižní trh připravuje hrad spolu se studiem Bez kliky a spolkem Tvar. Publikace na něm představí zhruba desítka nakladatelství a prezentovat se bude i Národní památkový ústav a Národní filmový archiv. "Nejde o komerční trh v pravém slova smyslu, ale spíš o jakousi prodejní výstavu knih pojatých formou artefaktu - autorské či výtvarné produkce," doplnil Lauro. Součástí programu jsou i dílny, ve kterých si návštěvníci vyzkouší výrobu ručního papíru, zpracování ex-libris nebo práci na historickém lisu. O živé čtení se starají pořadatelé a hosté ze světa kultury.


Hrad Helfštýn se snaží novinky do programu návštěvnické sezony zavádět téměř každoročně. Novou tradicí se stala například Helfštýnská pouť, předloni bylo novinkou exhibiční utkání zápasníků za hradbami, do povědomí se dostává i noční promítání na hradě. Stále nejznámější je hrad ale srpnovým mezinárodním sympoziem kovářů s názvem Hefaiston.

Za nakladatelství PUTUJME děkujeme panu kastelánu Janu Laurovi za jeho pozvání na tuto krásnou akci. Jsme rádi, že jsme byli pozváni a mohli se tak zúčastnit i oficiálního prvního ročníku Knižních trhů na hradě Helfštýně. Organizace a program byly připraveny skvěle, atmosféra nezapomenutelná. Věříme, že další ročník navštíví ještě více návštěvníků, kteří si odnesou zážitek, krásnou knihu nebo jen najdou trochu poznání.

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: