Jeseník - zámeček v Jeseníku nad Odrou u Nového Jičína

Vaše cena:

47 Kč

42,73 Kč bez DPH

Skladem

Obj. číslo:

BC096

Sběratelské č.

096

EAN kód

9788087891193

ISBN kód

978-80-87891-19-3

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

Vazba

Brožovaná bez přebalu matná

Kraj

ČR - Moravskoslezský

 

Jeseník - zámeček v Jeseníku nad Odrou u Nového Jičína

Svazek č.96
Na 19 stranách popis zámečku s procházkou jeho dějinami, 12 fotografií, 2 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k zámku váží, půdorys a situace s popisky a seznam všech majitelů.

Zpracoval, půdorysem a situací doplnil: Ladislav Juroš
Fotografie: autor a Miroslav Bitter
Kresby rekonstrukcí: Rostislav Vojkovský

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání únor 2016)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.96

 

a 19 stranách popis zámečku s procházkou jeho dějinami, 12 fotografií, 2 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k zámku váží, půdorys a situace s popisky a seznam všech majitelů.

 

Poutníci pátrající po pozoruhodných historických místech severovýchodní Moravy naleznou v jihozápadním okraji dřívějšího okresu Nový Jičín, v zákrutě řeky Odry, ve výšce 270 metrů nad hladinou moře, nedávno zrekonstruovaný zámek v obci Jeseníku nad Odrou, dříve též známou pod názvem Jasenice, Jesenice a Německý Jeseník (Deutsch-Jaßenik) i s více dalšími historickými a přírodními zajímavostmi. Za zmínku stojí ze země vyvěrající, v minulosti proslavený léčivý pramen jesenické kyselky, který byl za první republiky přinejmenším srovnáván s pramenem Natálie ve Františkových Lázních. Malebnost zdejší krajiny, vhodné nejen k relaxaci, zalíbeně vystihl zdejší básník větou „Vesnice v lukách jak ztracená, v zelené ticho vrozená“. Nejspíš již první kolonisté slovanského původu odvodili název obce od říčky Luhy tekoucí „jesenovým porostem“ - mezi jasany, již na přelomu 12. - 13. století. Záhy však místo z převážné části obsadili další příchozí kolonisté, ovšem již hovořící německým jazykem. Přesto si původní, vžité pojmenováni vesnice ponechali. Návštěvníkům východní části krásného Oderska, kterým nestačí návštíva jedné historické památky, můžeme doporučit prohlídku nedalekého barokního zámku v Kuníně, dále pak zámek nad stejnojmenným městem Fulnekem přestavěným z gotického hradu, zámek ve městě Bílovci a regionální museum v zámku Novém Jičíně. Milovníci romantických hradních zřícenin si přijdou na své při prohlídce zdaleka viditelných hradů Starého Jičína, Hukvald, Štramberka či méně známého Šostýna nad Kopřivnicí.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: