Hrubý Rohozec - hrad–zámek severozápadně od Turnova

Vaše cena:

63 Kč

Skladem

Obj. číslo:

BC097

Sběratelské č.

097

EAN kód

9788087891186

ISBN kód

978-80-87891-18-6

Druh zboží

Publikace - 14,8 × 21,0 cm (A5)

Vazba

Brožovaná bez přebalu matná

Kraj

ČR - Liberecký

 

Hrubý Rohozec - hrad–zámek severozápadně od Turnova

Svazek č.97
Na 39 stranách osudy hradu a jeho pánů, 33 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

Zpracoval, rekonstrukcemi a kresbami doplnil a upravil: Rostislav Vojkovský
Foto: Ladislav Juroš a autor
Půdorys, situaci hradu a okolí zhotovil: Ladislav Juroš

Vydalo a vyrobilo nakladatelství PUTUJME (První vydání duben 2016)
Řada vlastivědných průvodců - Putujme po hradech a zámcích

Svazek č.97

 

a 39 stranách osudy hradu a jeho pánů, 33 fotografií, 3 kresby s podobou v minulosti, příběhy, jež se k místu váží, půdorys s popisky, situace a seznam všech majitelů.

 

Na severozápad od města Turnova, které chápeme jako severní špici pomyslného trojúhelníku s Českým rájem uprostřed, se rozkládá hrad i zámek Hrubý Rohozec. Je to milá a pozoruhodná stavba, která rozděluje předměstí Turnova na část s domy, parkovištěm, obchody s občerstvením a suvenýry a na část odlehlou, klidnou, byť s železnou tratí, ale též s poli, lukami a lesíky, které lemují údolí Jizery. Odtud se jeví Rohozec na příkré skále jako hrad, z opačné strany jako zámek. Nepatří mezi nejznámější a největší a snad ani nemá žádný přívlastek. Není proto ale hradem–zámkem »tuctovým« nebo nezajímavým. „Zámecká budova neomračuje monumentalitou ani genialitou svých tvůrců“, dočteme se ve starší literatuře — je dílem místních stavitelů a umělců mimo velká umělecká centra. To ovšem nic neznamená pro milovníky hradů a zámků, kteří nepoměřují tolik umělecké hodnoty staveb, jako spíše jejich kouzlo — ať už vyrostly v přírodním rámci, byly zasazeny do velkých přírodních celků, na strmé skály nebo okraje měst, jak je tomu v případě Hrubého Rohozce, budeme je mít stejně rádi a budeme k nim směřovat s fotoaparátem, poznámkovým blokem stejně nadšeně jako k zámkům reprezentativnějším.
Nejblíže Hrubému Rohozci je zámek Sychrov, ovšem Český ráj je přebohatý na hradní zříceniny a hrady — Vranov (a Pantheon) v Malé Skále, Frýdštejn, Valdštejn, Zbirohy, Trosky, Kost, Valečov, Košťálov, Navarov, Děvín…Určitě pozoruhodná bude návštěva Hrubé Skály,
ačkoli dovnitř se nemůže, nejsme-li hosty hotelu, hradu Kosti nebo zámečku Humprechtu. Ze vzdálenějších můžeme jmenovat Nístějku, Štěpanice, Kumburk, Bradlec, Děvín, Zvířetice, Michalovice, Zásadku a třeba neznámou a málo navštěvovanou (ovšem v lesích překrásnou!) Drábovnu. A k tomu města Turnov, Semily a Železný Brod s pamětihodnostmi a muzei a v Jičíně navíc se zámkem.

 

V řadě vlastivědných průvodců » Putujme po hradech a zámcích « vyšly: Starý Jičín, Štramberk, Šostýn, Hukvaldy, Frýdek, Nístějka, Janský Vrch, Bruntál, Bouzov, Kost, Humprecht, Trosky, Bezděz, Rychleby, Frýdberk, Kaltenštejn, Sovinec, Frývaldov, Bradlec, Valdštejn, Vranov (Malá Skála), Zbirohy, Navarov, Tolštejn, Cvilín, Vartnov, Karlštejn, Vikštejn, Jenštejn, Houska, Valečov, Hradec, Helfštýn, Čeladná, Drahotuš, Kolštejn, Stará Bělá, Velké Losiny, Úsov, Nový Hrad, Brníčko, Kumburk, Frýdštejn, Mnichovo Hradiště, Štěpanice, Náměšť na Hané, Edelštejn, Leuchtenštejn, Koberštejn, Kvinburk, Olomouc, Stará Ves, Slezská Ostrava, Cimburk u Městečka Trnávky, Pernštejn, Hrubá Skála, Drábovna, Pulčín, Zubštejn, Šternberk, Aueršperk, Pyšolec, Starý Světlov, Nový Světlov, Lichnice, Plumlov, Drahanovice, Purkhybl, Košťál, Raduň, Svojanov, Freudenštejn - Firstenvald, Bílá, Vajsenstejn - Rabenstejn, Kokořín, Harasov, Loket, Adršpach, Medlice, Šternek, Vildštejn, Hluboký, Nový Jičín, Hamrštejn, Bělá, Přimda, Rožmberk, Volfštejn, Házmburk, Gutštejn, Veveří, Kamýk, Oltařík, Michalovice, Zvířetice, Jeseník nad Odrou, Hrubý Rohozec, ŠtandlKrasíkov, Křivoklát, Střekov, Děvičky, Sirotčí hrádek a připravují se další ...

 

 

 

Hodnocení výrobku:

12345

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: